Product code: HBG-100P-60DA
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HBG-100P-60DA
  • Type of power supply
  • Series
  • Application
  • Body dimensions
  • Communictions protocol
  • Electrical connection
  • Kind of case
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 96W; 36÷60VDC; 1000÷1600mA; IP00
Output current 1...1.6A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 96W
Operating temperature -40...45°C
IP rating IP00
Protection overheating, anti-overload, anti-overvoltage
Type of power supply switched-mode
Series HBG-P
Application LED
Body dimensions Ø104x34mm
Communictions protocol DALI
Output voltage 36...60V DC
Additional functions active PFC, PWM controlled dimming function
Efficiency 91.5%