Product code: HBG-160-24A
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HBG-160-24A
  • Supply voltage
  • Supply voltage
  • Power
  • Operating temperature
  • IP rating
  • Protection
  • Protection
  • Type of power supply
  • Series
  • Application
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Additional functions
  • Additional functions
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Electrical connection
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Power supply: switching; LED; 156W; 24VDC; 3.9÷6.5A; 90÷305VAC
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 156W
Operating temperature -40...60°C
IP rating IP65
Protection anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Type of power supply switched-mode
Series HBG-160
Application LED
Body dimensions Ø151.68x66.5mm
Output voltage 24V DC
Additional functions active PFC, adjustable output current level
Efficiency 92%