Product code: HBG-160-36
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HBG-160-36
  • Output current
Product downloads
Specification for Power supply: switching; LED; 158W; 36VDC; 4.4A; 90÷305VAC; IP67
Output current 4.4A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 158W
Operating temperature -40...60°C
IP rating IP67
Protection anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Type of power supply switched-mode
Application LED
Body dimensions Ø151.68x66.5mm
Output voltage 36V DC
Additional functions active PFC
Efficiency 92%