Product code: HBG-160-48AB
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HBG-160-48AB
  • Output current
  • Type of power supply
  • Series
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 158.4W; 48VDC; 1980÷3300mA; IP65
Output current 1.98...3.3A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 158.4W
Operating temperature -40...85°C
IP rating IP65
Protection overheating, anti-overload, anti-overvoltage
Type of power supply switched-mode
Series HBG-160
Application LED
Body dimensions Ø151.68x66.5mm
Output voltage 48V DC
Efficiency 93%