Product code: HBG-160-60AB
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HBG-160-60AB
  • Output current
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 156W; 60VDC; 1600÷2600mA; IP65
Output current 1.6...2.6A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 156W
Operating temperature -40...85°C
IP rating IP65
Protection overheating, anti-overload, anti-overvoltage
Type of power supply switched-mode
Series HBG-160
Application LED
Body dimensions Ø151.68x66.5mm
Output voltage 60V DC
Efficiency 93.5%