Product code: HBG-240-48
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HBG-240-48
Product downloads
Specification for Power supply: switching; LED; 240W; 48VDC; 5A; 90÷305VAC; IP67; HBG
Output current 5A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 240W
Operating temperature -40...60°C
IP rating IP67
Protection anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Type of power supply switched-mode
Application LED
Body dimensions Ø191.5x69mm
Output voltage 48V DC
Additional functions active PFC
Efficiency 93%