Product code: HBG-240-60AB
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HBG-240-60AB
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 240W; 60VDC; 2400÷4000mA; IP65
Output current 2.4...4A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 240W
Operating temperature -40...75°C
Type of power supply switched-mode
Series HBG-240
Application LED
Body dimensions Ø191.5x69mm
Output voltage 60V DC
Efficiency 93.5%