Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 50A; 48÷530VAC; -40÷80°C
Multiples:
210.0
Minimum quantity:
210.0
Product code:
HD4850S
Manufacturer: SENSATA / CRYDOM
Manufacturer code: HD4850S
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 50A; 48÷530VAC; -40÷80°C
| Max. operating current | 50A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Leads | screw |
| Body dimensions | 57.3x44.5x22.6mm |
| Switched voltage | 48...530V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |
| Relay features | additional RC circuit |