Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 90A; 48÷660VAC; on panel; IP00
Multiples:
130.0
Minimum quantity:
130.0
Product code:
HD6090KT-10
Manufacturer: SENSATA / CRYDOM
Manufacturer code: HD6090KT-10
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 90A; 48÷660VAC; on panel; IP00
| Mounting | on panel |
| Max. operating current | 90A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP00 |
| Leads | screw terminals |
| Switched voltage | 48...660V AC |
| Switching method | instantaneous switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |