Test needle; Operational spring compression: 2mm; 2A; Ø: 0.51mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HFS-840 201 051 A 5306 S 4M
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: HFS-840 201 051 A 5306 S 4M
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 2mm; 2A; Ø: 0.51mm
| Mounting | screw-in |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | steel |
| Length | 43mm |
| Impedance | 50Ω |
| Current rating | 2A |
| Max. frequency | 4GHz |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 2mm |