Test needle; Operational spring compression: 2mm; 3A; Ø: 1.8mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HFS-840 201 051 A 9302 S
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: HFS-840 201 051 A 9302 S
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 2mm; 3A; Ø: 1.8mm
| Mounting | push-in |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Impedance | 50Ω |
| Current rating | 2A |
| Max. frequency | 2GHz |
| Tip diameter | 1.8mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 2mm |
| Blade tip shape | flat |