Product code: HLG-100H-42
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HLG-100H-42
  • Output current
  • Supply voltage
  • Supply voltage
  • Operating temperature
  • IP rating
  • Protection
  • Protection
  • Type of power supply
  • Application
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Additional functions
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Kind of case
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Power supply: switching; LED; 100W; 42VDC; 2.28A; 90÷305VAC; IP67
Output current 2.28A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Operating temperature -40...70°C
IP rating IP67
Protection anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Type of power supply switched-mode
Application LED
Body dimensions 220x68x38.8mm
Output voltage 42V DC
Additional functions active PFC
Efficiency 93%
Number of outputs 1
Kind of case 994A