Product code: HLG-240H-20B
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HLG-240H-20B
  • Supply voltage
  • Power
  • Number of outputs
  • Electrical connection
Product downloads
Specification for Power supply: switching; LED; 240W; 20VDC; 12A; 90÷305VAC; IP67
Output current 12A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 240W
Operating temperature -40...70°C
IP rating IP67
Application LED
Body dimensions 244.2x68x38.8mm
Output voltage 20V DC
Efficiency 91%