Product code: HLG-600H-15B
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HLG-600H-15B
  • Supply voltage
  • Power
  • Number of outputs
  • Electrical connection
Product downloads
Specification for Power supply: switching; LED; 540W; 15VDC; 36A; 90÷305VAC; IP67
Output current 36A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 540W
Operating temperature -40...70°C
Application LED
Body dimensions 280x144x48.5mm
Output voltage 15V DC
Additional functions active PFC, auxiliary standby output 5V DC, dimming function 1-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function
Efficiency 93%