Product code: HLG-60H-54A
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HLG-60H-54A
  • Supply voltage
  • Power
  • Number of outputs
  • Electrical connection
Product downloads
Specification for Power supply: switching; LED; 62.1W; 54VDC; 0.69÷1.15A; 90÷305VAC
Output current 0.69...1.15A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 62.1W
Operating temperature -40...70°C
IP rating IP65
Application LED
Body dimensions 61.5x171x36.8mm
Output voltage 54V DC
Additional functions active PFC, adjustable output voltage and current level
Efficiency 90.5%