Resistor: wire-wound; with heatsink; screw; 2.7Ω; 100W; ±5%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HS100-2R7J
Manufacturer: ARCOL
Manufacturer code: HS100-2R7J
Product downloads
Specification for Resistor: wire-wound; with heatsink; screw; 2.7Ω; 100W; ±5%
| Mounting | screw |
| Resistance | 2.7Ω |
| Type of resistor | wire-wound |
| Tolerance | ±5% |
| Leads | for soldering |
| Body dimensions | 65.2x47.5x24.1mm |
| Mounting holes pitch | 37x35mm |
| Temperature coefficient | 100ppm/°C |
| Resistor features | needs additional heatsink |
| Kind of resistor | with heatsink |
| Power without heatsink | 30W |