Resistor: wire-wound; with heatsink; screw; 470Ω; 15W; ±5%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HS15-470RJ
Manufacturer: ARCOL
Manufacturer code: HS15 470R J
Product downloads
Specification for Resistor: wire-wound; with heatsink; screw; 470Ω; 15W; ±5%
| Mounting | screw |
| Power | 15W |
| Resistance | 470Ω |
| Type of resistor | wire-wound |
| Tolerance | ±5% |
| Leads | for soldering |
| Body dimensions | 19.9x21x11mm |
| Mounting holes pitch | 14.3x15.9mm |
| Temperature coefficient | 100ppm/°C |
| Resistor features | needs additional heatsink |
| Kind of resistor | with heatsink |
| Power without heatsink | 7W |