Resistor: wire-wound; with heatsink; screw; 330Ω; 150W; ±5%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HS150-330RJ
Manufacturer: ARCOL
Manufacturer code: HS150 330R J
Product downloads
Specification for Resistor: wire-wound; with heatsink; screw; 330Ω; 150W; ±5%
| Mounting | screw |
| Power | 150W |
| Resistance | 330Ω |
| Type of resistor | wire-wound |
| Tolerance | ±5% |
| Leads | for soldering |
| Body dimensions | 97.7x47.5x24.1mm |
| Mounting holes pitch | 58x37mm |
| Temperature coefficient | 100ppm/°C |
| Resistor features | needs additional heatsink |
| Kind of resistor | with heatsink |
| Power without heatsink | 45W |