Safety switch: bolting; HS1L; NC x4; IP67; Electr.connect: G1/2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HS1L-DQ44KMSR-G
Manufacturer: IDEC
Manufacturer code: HS1L-DQ44KMSR-G
Product downloads
Specification for Safety switch: bolting; HS1L; NC x4; IP67; Electr.connect: G1/2
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP67 |
| Colour | black/red |
| Series | HS1L |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Dimensions | 35x104x129mm |
| Electrical connection | G1/2 |
| Integrated auxiliary contacts | NO x2 |
| Contacts configuration | NC x4 |
| Type of safety switch | bolting |
| Safety switches features | LED status indicator, no key |
| Force N | 3kN |