Diode: rectifying; SMD; 200V; 2A; SOD128; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HS2DFS
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: HS2DFS
Specification for Diode: rectifying; SMD; 200V; 2A; SOD128; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SOD128 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Features of semiconductor devices | superfast switching |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |