Diode: rectifying; SMD; 800V; 5A; SMC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HS5KH
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: HS5KH
Specification for Diode: rectifying; SMD; 800V; 5A; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Features of semiconductor devices | superfast switching |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.7V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 75ns |
| Type of diode | rectifying |