Power supply: switched-mode; LED; 72W; 24VDC; 1.8÷3A; 90÷305VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HSG-70-24
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HSG-70-24
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 72W; 24VDC; 1.8÷3A; 90÷305VAC
| Output current | 1.8...3A |
| Supply voltage | 90...305V AC, 127...431V DC |
| Power | 72W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP65 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | HSG-70 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 127.2x90x38.8mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Additional functions | active PFC, adjustable output current level |
| Efficiency | 89% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |