Diode: rectifying; SMD; 1kV; 0.8A; SOD123W; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HSMLWH
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: HSMLWH
Specification for Diode: rectifying; SMD; 1kV; 0.8A; SOD123W; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SOD123W |
| Kind of package | tape, reel |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Features of semiconductor devices | superfast switching |
| Load current | 0.8A |
| Max. forward voltage | 1.7V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 75ns |
| Type of diode | rectifying |