Test needle; Operational spring compression: 4mm; 30A; Ø: 2.3mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HSS-120 302 230 A 1505
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: HSS-120 302 230 A 1505
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 4mm; 30A; Ø: 2.3mm
| Mounting | push-in |
| Operating temperature | -100...200°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Current rating | 30A |
| Tip diameter | 2.3mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 4mm |
| Maksimum spring compression | 5.3mm |
| Blade tip shape | flat |