Test needle; Operational spring compression: 4.4mm; 50A; Ø: 4mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HSS-150 305 400 S 9902 M
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: HSS-150 305 400 S 9902 M
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 4.4mm; 50A; Ø: 4mm
| Mounting | screw-in |
| Operating temperature | -100...200°C |
| Contact plating | silver plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Length | 43.1mm |
| Current rating | 50A |
| Tip diameter | 4mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Blade tip shape | rounded |