Test needle; Operational spring compression: 2mm; 50A; Ø: 4mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HSS-552 306 400 A 2003 M
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: HSS-552 306 400 A 2003 M
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 2mm; 50A; Ø: 4mm
| Mounting | screw-in |
| Operating temperature | -100...200°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Length | 17.1mm |
| Current rating | 50A |
| Tip diameter | 4mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 2mm |