Digital multimeter; LCD; 4-digit; VDC: 600mV,6V,60V,600V,1kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HT62
Manufacturer: HT INSTRUMENTS
Manufacturer code: HT62
Product downloads
Specification for Digital multimeter; LCD; 4-digit; VDC: 600mV,6V,60V,600V,1kV
| Operating temperature | 5...40°C |
| IP rating | IP40 |
| Temperature measuring range | -45...750°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010-1, EN 61326-1 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, auto polarity, autoranging, HOLD function, low battery indicator, low input impedance function (LoZ), MIN/MAX function, REL function |
| Standard equipment | adapter for connecting K-type probe to the meter, calibration certificate, carrying case, K-type temperature probe, test leads ( 2pcs.), user's manual |
| Pollution degree | 2 |
| Type of meter | digital multimeter |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, continuity, DC current, DC voltage, duty cycle, frequency, resistance, temperature |
| Diode test | yes |
| True effective value measurement | True RMS |