Digital multimeter; LCD; 4-digit; VDC: 400mV,4V,40V,400V,1.5kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HT65
Manufacturer: HT INSTRUMENTS
Manufacturer code: HT65
Product downloads
Specification for Digital multimeter; LCD; 4-digit; VDC: 400mV,4V,40V,400V,1.5kV
| Operating temperature | 0...40°C |
| IP rating | IP40 |
| Temperature measuring range | -20...760°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010-1, EN 61326-1 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, auto polarity, autoranging, HOLD function, low battery indicator, low input impedance function (LoZ), REL function |
| Standard equipment | adapter for connecting K-type probe to the meter, calibration certificate, carrying case, K-type temperature probe, test leads ( 2pcs.), user's manual |
| Pollution degree | 2 |
| Type of meter | digital multimeter |
| Measurement | AC current (with current clamps), AC voltage, capacitance, continuity, DC current (with current clamps), DC voltage, duty cycle, frequency, resistance, temperature |
| Diode test | yes |
| True effective value measurement | True RMS |