Digital multimeter; LCD; 5 digits; VDC: 100mV,1V,10V,100V,1kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HT701
Manufacturer: HT INSTRUMENTS
Manufacturer code: HT701
Product downloads
Specification for Digital multimeter; LCD; 5 digits; VDC: 100mV,1V,10V,100V,1kV
| Operating temperature | 0...50°C |
| IP rating | IP20 |
| Temperature measuring range | -200...1200°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010-1, EN 61557-1, UL 61010-1 |
| Measuring instrument features | automatic display backlit, automatic power-off, auto polarity, autoranging, HOLD function, impact resistant holster, low battery indicator, MIN/MAX/AVG function, REL function |
| Standard equipment | adapter for connecting K-type probe to the meter, carrying strap, K-type temperature probe, test leads ( 2pcs.), test probe, user's manual |
| Pollution degree | 2 |
| Type of meter | digital multimeter |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, continuity, DC current, DC voltage, frequency, insulation resistance, resistance, temperature |
| Diode test | yes |
| True effective value measurement | True RMS |