Product code: HTS-14-24-40-3/4.8
Manufacturer: TELPOD
Manufacturer code: HTS-14-24-40-3/4.8
  • Mounting
  • Power
  • Type of resistor
  • Operating temperature
  • Height
  • Max. operating voltage
Product downloads
Specification for Resistor: thick film; heating; screw; 40W; Temp: -40÷200°C; H: 1mm
Mounting screw
Power 40W
Type of resistor thick film
Operating temperature -40...200°C
Leads connectors
Body material steel
Width 27.4mm
Length 39mm
Height 1mm
Max. operating voltage 24V
Hole diameter 4.2mm
Resistor features needs additional heatsink
Kind of resistor heating
Surface temperature 200°C