Product code: HTS-16-230-100-3/6.3 PTC
Manufacturer: TELPOD
Manufacturer code: HTS-16-230-100-3/6.3 PTC
  • Mounting
  • Type of resistor
  • Leads
  • Body material
  • Width
  • Length
  • Height
  • Max. operating voltage
  • Hole diameter
  • Resistor features
  • Resistor features
  • Kind of resistor
  • Surface temperature
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Resistor: thick film; heating; screw; 100W; 6,3mm connectors
Mounting screw
Type of resistor thick film
Leads connectors
Body material steel
Width 40mm
Length 75.6mm
Height 1mm
Max. operating voltage 230V
Hole diameter 4.2mm
Resistor features needs additional heatsink, PTC version
Kind of resistor heating
Surface temperature 170°C