Product code: HTS-16-230-300-3/6.3
Manufacturer: TELPOD
Manufacturer code: HTS-16-230-300-3/6.3
  • Mounting
  • Power
Product downloads
Specification for Resistor: thick film; heating; screw; 300W; 6,3mm connectors
Mounting screw
Power 300W
Body material steel
Width 40mm
Length 75.6mm
Height 1mm
Hole diameter 4.2mm
Resistor features needs additional heatsink
Kind of resistor heating
Surface temperature 170°C