Product code: HTS-16-230-500-3/6.3
Manufacturer: TELPOD
Manufacturer code: HTS-16-230-500-3/6.3
  • Height
  • Max. operating voltage
Product downloads
Specification for Resistor: thick film; heating; screw; 500W; 6,3mm connectors
Body material steel
Width 40mm
Length 75.6mm
Height 1mm
Max. operating voltage 230V
Hole diameter 4.2mm
Resistor features needs additional heatsink
Kind of resistor heating
Surface temperature 170°C