Fuse: PTC polymer; 160mA; Ø0.65x4.7mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HU016-V4
Manufacturer: ECE
Manufacturer code: HU016-V4
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 160mA; Ø0.65x4.7mm
| Operating temperature | -40...85°C |
| D dimension | 4.7mm |
| Current rating | 160mA |
| Leads dimensions | Ø0.65x4.7mm |
| B dimension | 12.6mm |
| A dimension | 16mm |
| C dimension | 5mm |
| E dimension | 6mm |
| Max resistance | 18Ω |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Min. resistance | 4Ω |