Cable gland; with strain relief,with earthing; PG9; IP68
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HUMMEL-1624090060
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Cable gland; with strain relief,with earthing; PG9; IP68
| Operating temperature | -40...100°C |
| IP rating | IP68 |
| Body material | brass, stainless steel |
| Cable external diameter | 4...8mm |
| Spanner size | 17mm |
| Gland thread | PG9 |
| Cable gland version | with earthing, with strain relief |
| Kind of thread | PG |
| Type of cable accessories | cable gland |