Cable gland; M63; 1.5; IP68; brass; HSK-M-Ex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HUMMEL-1640630050
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Cable gland; M63; 1.5; IP68; brass; HSK-M-Ex
| Operating temperature | -60...95°C |
| IP rating | IP68 |
| Body material | brass |
| Kit contents | O-ring gasket |
| Cable external diameter | 37...44mm |
| Thread length | 10mm |
| Spanner size | 64mm, 68mm |
| Gland thread | M63 |
| Gasket material | NBR |
| Kind of thread | metric |
| Type of cable accessories | cable gland |