Module: diode; double independent; 600V; If: 2x30A; SOT227B; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HUR2X30-60-SIR
Manufacturer: SIRECTIFIER
Manufacturer code: HUR2X30-60
Product downloads
Specification for Module: diode; double independent; 600V; If: 2x30A; SOT227B; screw
| Case | SOT227B |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double independent |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 70A |
| Features of semiconductor devices | glass passivated, ultrafast switching |
| Technology | FRED |
| Max. forward impulse current | 250A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 35ns |