Driver; PWM dimming,linear dimming; LED controller; 200V; 80mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HV9980WG-G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: HV9980WG-G
Product downloads
Specification for Driver; PWM dimming,linear dimming; LED controller; 200V; 80mA
| Output current | 80mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO24-W |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | linear dimming, PWM |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Maximum output current | 80mA |
| Output voltage | 200V |
| Input voltage | 100...160V |
| Output power | 1.3W |
| Kind of integrated circuit | LED driver |