Diode: rectifying; THT; 2.5kV; 0.5A; Ammo Pack; Ifsm: 27A; DO41; 1us
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HVA2.5-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: HVA2.5-AQ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 2.5kV; 0.5A; Ammo Pack; Ifsm: 27A; DO41; 1us
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 2.5kV |
| Max. load current | 5A |
| Features of semiconductor devices | high voltage |
| Max. forward impulse current | 27A |
| Load current | 500mA |
| Max. forward voltage | 4V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 1µs |
| Type of diode | rectifying |