Power supply: switched-mode; LED; 1003.2W; 150÷380VDC; 180÷528VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HVGC-1000A-L-AB
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HVGC-1000A-L-AB
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 1003.2W; 150÷380VDC; 180÷528VAC
| Output current | 1320...3280mA |
| Supply voltage | 180...528V AC |
| Power | 1003.2W |
| Operating temperature | -40...90°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Version | Horticulture |
| Series | HVGC-1000 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 310x144x48.5mm |
| Output voltage | 150...380V DC |
| Additional functions | active PFC, adjustable output current level, auxiliary output 12V DC, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Operating modes | constant power |
| Efficiency | 95.5% |
| Number of outputs | 2 |
| Electrical connection | wires |