Power supply: switched-mode; LED; 1008W; 95÷240VDC; 2100÷5250mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HVGC-1000A-M-AB
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HVGC-1000A-M-AB
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 1008W; 95÷240VDC; 2100÷5250mA
| Output current | 2100...5250mA |
| Supply voltage | 180...528V AC |
| Power | 1008W |
| Operating temperature | -40...90°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Version | Horticulture |
| Series | HVGC-1000 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 310x144x48.5mm |
| Output voltage | 95...240V DC |
| Additional functions | active PFC, adjustable output current level, auxiliary output 12V DC, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Operating modes | constant power |
| Efficiency | 96% |
| Number of outputs | 2 |
| Electrical connection | wires |