Power supply: switched-mode; LED; 150.15W; 15÷143VDC; 1050mA; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HVGC-150-1050B
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HVGC-150-1050B
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 150.15W; 15÷143VDC; 1050mA; IP67
| Output current | 1.05A |
| Supply voltage | 180...528V AC, 254...747V DC |
| Power | 150.15W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | HVGC-150 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 245x68x38.8mm |
| Output voltage | 15...143V DC |
| Additional functions | active PFC, dimming function 1-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |