Power supply: switched-mode; LED; 240W; 57.2÷114.3VDC; 180÷528VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HVGC-240-2100AB
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HVGC-240-2100AB
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 240W; 57.2÷114.3VDC; 180÷528VAC
| Output current | 1.05...2.1A |
| Supply voltage | 180...528V AC, 254...747V DC |
| Power | 240W |
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP65 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | HVGC-240 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 254.2x68x38.8mm |
| Output voltage | 57.2...114.3V DC |
| Additional functions | active PFC, adjustable output current level, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 92.5% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |