Power supply: switched-mode; LED; 65W; 13÷130VDC; 300÷500mA; IP65
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HVGC-65-500A
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HVGC-65-500A
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 65W; 13÷130VDC; 300÷500mA; IP65
| Supply voltage | 180...528V AC, 254...747V DC |
| Power | 65W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP65 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | HVGC-65 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 189x61.5x36.8mm |
| Output voltage | 13...130V DC |
| Additional functions | active PFC, adjustable output current level |
| Efficiency | 90.5% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |