Programmable electronic load DC; 0÷800V; 0÷150A; 6kW; 100÷240VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HVL800150
Manufacturer: B&K PRECISION
Manufacturer code: HVL800150
Product downloads
Specification for Programmable electronic load DC; 0÷800V; 0÷150A; 6kW; 100÷240VAC
| Supply voltage | 100...240V AC |
| Operating voltage | 0...800V |
| Protection | against reverse polarity, anti-overload, anti-overvoltage, over current |
| Interface | GPIB, LAN, RS232, USB |
| Kind of display used | LCD 4,3" |
| Operating modes | constant power, constant resistance |
| Maximum power | 6kW |
| Standard equipment | calibration certificate, mains cable, user's manual |