IC: driver
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
HVLED001BTR-1
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: HVLED001BTR
Specification for IC: driver
| Mounting | SMD |
| Case | SSOP10 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Application | universal |
| Topology | boost, buck, flyback, SEPIC |
| Output voltage | 18V |
| Input voltage | 18V |