Driver; LED driver; 1A; Channels: 1; 3÷5.5V; SO16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HVLED815PFTR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: HVLED815PFTR
Product downloads
Specification for Driver; LED driver; 1A; Channels: 1; 3÷5.5V; SO16
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Input voltage | 3...5.5V |
| Kind of integrated circuit | LED driver |