Power supply: switched-mode; modular; 156W; 24VDC; 6.5A; OUT: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HWS150A-24/MEA
Manufacturer: TDK-LAMBDA
Manufacturer code: HWS150A-24/MEA
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; modular; 156W; 24VDC; 6.5A; OUT: 1
| Output current | 6.5A |
| Supply voltage | 85...265V AC, 120...370V DC |
| Power | 156W |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current |
| Type of power supply | switched-mode |
| Body dimensions | 42x82x160mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Efficiency | 85...88% |
| Number of outputs | 1 |
| Indication | LED |
| Electrical connection | terminal block |
| Kind of power supply | modular |