Power supply: industrial; single-channel,universal; 5VDC; 6A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HWS30A-5
Manufacturer: TDK-LAMBDA
Manufacturer code: HWS30A-5
Product downloads
Specification for Power supply: industrial; single-channel,universal; 5VDC; 6A
| Output current | 6A |
| Supply voltage | 85...265V AC, 120...370V DC |
| Power | 30W |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Protection | over current, anti-overvoltage |
| Type of power supply | switched-mode |
| Body dimensions | 31.5x82x95mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Efficiency | 80...82% |
| Number of outputs | 1 |
| Indication | LED |
| Electrical connection | terminal block |
| Kind of power supply | modular |