Power supply: industrial; single-channel,universal; 24VDC; 2.2A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
HWS50A-24
Manufacturer: TDK-LAMBDA
Manufacturer code: HWS50A-24
Product downloads
Specification for Power supply: industrial; single-channel,universal; 24VDC; 2.2A
| Output current | 2.2A |
| Supply voltage | 85...265V AC, 120...370V DC |
| Power | 52.8W |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Protection | over current, anti-overvoltage |
| Type of power supply | switched-mode |
| Body dimensions | 31.5x82x120mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Efficiency | 84...87% |
| Number of outputs | 1 |
| Indication | LED |
| Electrical connection | terminal block |
| Kind of power supply | modular |